|

11

Drodzy mieszkańcy!!!

Chciałbym gorąco podziękować za liczne sygnały gotowości do wsparcia osób opuszczających Ukrainę. Dziękuję za obsługę i gotowość w punkcie zakwaterowania OSP Olszanka w szczególności Panu Sołtysowi oraz Paniom z KGW Olszanka, pracownikom urzędu oraz wszystkim tym którzy nam pomagają i nas wspierają w działaniach.

Jednakże pragnę poinformować, że obecnie na terenie gminy zostały umieszczone 2 rodziny (8 osób) w punkcie OSP Olszanka. Jedna rodzina dzisiaj opuściła miejsce jadąc do Czech jako miejsca docelowego. Gmina zabezpieczyła naszym sąsiadom miejsca noclegowe oraz wyżywienie. Mieszkańcy przekazali sprzęt elektroniczny i AGD oraz zainstalowano go w miejscu pobytu. Od poniedziałku zostanie zapewniony bezpłatny dostęp do sieci internetowej – dzięki współpracy z firmą AKASHANET.

Rozumiem, że w tej sytuacji pełnej niepokoju, złości i niezrozumienia działań agresora jesteśmy gotowi do działania i pomagania ale ważne by nasze działania były celowe i skoordynowane.

Z informacji podawanych w dniu dzisiejszym przez media, granicę Polską przekroczyło ponad 10 000 mieszkańców Ukrainy, z tego 10% nie ma jasno sprecyzowanego celu pobytu – i właśnie te osoby są kierowane przez punkty rejestracyjne do utworzonych miejsc pobytu. I to do nich będzie kierowana bezpośrednia pomoc.

Na dzień dzisiejszy trudno jest powiedzieć jaka pomoc będzie im potrzebna . Nie wiemy również czy mieszkańcy przebywający u nas czy też w innych gminach zamierzają pozostać na dłużej czy też będą przebywać tylko czasowo.

Sytuacja jest bardzo trudna  dla mieszkańców zmuszonych do opuszczenia swojego kraju jak również dla nas, ale proszę pozwolić im na przystosowanie się do czegoś całkiem nowego i innego by mogli i byli gotowi na podjęcie decyzji czy pozostają w utworzonych miejscach.

Stale jestem w kontakcie z wydziałem zarządzania kryzysowego powiatu krasnostawskiego jak również województwa, który bezpośrednio zna potrzeby lokalowe. Na dzień dzisiejszy nie ma potrzeby tworzenia dużych dodatkowych miejsc noclegowych. Mimo to od jutra będziemy przygotowywać kolejne niewielkie miejsca zakwaterowania dla pojedynczych rodzin.

Dlatego też uważam, że w tym momencie istotne jest rozsądne  i celowe pomaganie. Od dnia dzisiejszego powołujemy koordynatora gminnego ds. współpracy, którym jest Pani Monika Zaj i który będzie bezpośrednio współpracował z organizacjami i jednostkami znającymi potrzeby. Numer telefonu dyżurnego 507 079 010. Organizację pomocy i zbiórek będzie prowadził Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Gminny Ośrodek Kultury.

Jutro (poniedziałek) zostaną ustalone konkretne potrzeby o których będziemy Państwa informować na bieżąco.